Learn Czech Online for Free
@czechinprague

    Homepage | RSS | Kontaktujte mě | Search Neděle (Sunday), 03/07/2022, 14.41.53    

LEARN MORE CZECH:

Share Experience - Podělte se o zkušenosti

Main » Articles » Life in the Czech Rep (Život v ČR)

Studentkou v cizí zemi

Tatiana Lyakh - "..."

Když jsem se zamýšlela nad tím, o čem napsat tuto práci, v mojí hlavě bylo hodně myšlenek, ale myslím, že tato bude nejlepší... Chtěla bych Vám povědět o našem životě, o životě cizích studentů tady v Praze.

Když jsme se přistěhovali do Prahy, byli jsme ještě jenom děti. Bylo nám asi 17 - 18 let, když jsme si zabalili věci a odjeli do cizího státu s jiným jazykem, zvyky a časovým pásmem, aniž bychom pomysleli na všechny možné těžkosti a překážky, které tady na nás čekají.

Možná si myslíte, že být cizím studentem je snadné, ale to není pravda. Možná se pořád usmíváme a bavíme, ale to jen, protože je to pro nás lehčí. Můžeme také na chvilku zapomenout na všechny naše problémy. Však když je Vám smutno, začněte se usmívat a uvidíte, že všechno bude lepší.

V Praze bydlím ve velkém bytě se dvěma dalšími slečnami. Jedna je z Ruska, druhá z Ukrajiny. A všechny míváme dost návštěv. Bydlíme tady půl roku a za toho půl roku bylo v našem bytě tolik úsměvů a smíchu, krásného oblečení a vysokých podpatků, filmů, knih a časopisů, telefonických hovorů a sms zpráv, rán s kávou a nocí na střeše, spousty rozbitého nádobí a večeří z toho, co dům dal, tolik tance, písní a veselí... Máme však také druhou stranu našeho života, kde je hodně smutných myšlenek, špatných zpráv, hořkých slz, křivd, rozčarování, neúspěchů a zrad.

Nejvíc se nám tady stýská po rodině. Můžeme přežít bez kamarádů, lásek, zábavy, jídla, ale když přichází večer, nejvíc ze všeho chceme být doma, u maminky a tatínka. Máme teď skoro všechno, ale chybí nám ten pocit normálního lidského štěstí z večeří s rodinou nebo ze společného sledování filmu; stýská se mi po večerních procházkách s maminkou. Jsme děti a stýská se nám po rodině.

Ale bez ohledu na všechno těžké, co tady prožíváme, to bylo naše rozhodnutí - možná ještě dětské rozhodnutí, ale úplně naše. A nikdo ho nikdy v životě nebude litovat. Přijeli jsme do Prahy studovat, splnit sny, podívat se do světa a nikdy nelitovat nerozumně prožitých minut.

Nakonec bych chtěla napsat slova mojí kamarádky Ksenije Lesko, která sama přijela studovat do Petěrburku z malého města v Rusku, když jsem se jí zeptala: "Jak se ti žije v Petěrburku samotné?"

"Bydlet sama je super! Miluju to! Nikdo tě nekontroluje, máš jídlo, v kolik chceš, uklízíš, když máš náladu, můžeš zvát návštěvy, když chceš, nebo můžeš zůstat doma sama a nemluvit s nikým. Úplná nezávislost!

Ale někdy chceš strašně obejmout blízkého člověka... Toho nejbližšího - maminku, tatínka, babičku, sestru; ne blízkého kamaráda nebo jenom kamarádku. Pocítit, že se o tebe někdo stará, že nejsi sama... Protože cítíš takovou opuštěnost, když bydlíš sama bez příbuzných ve velkém městě."Category: Life in the Czech Rep (Život v ČR) | Added by: janaslav (24/09/2011) | Author: Jana E
Views: 2809 | Tags: cizinci v ČR | Rating: 0.0/0

Co hledáte?

deklinace colloqial Czech video obecná čeština recenze idiom Čínani přijímací zkoušky Slovník poslech expats test gramatika c1 čeština pro cizince Američané Češi blogs Audio fráze slang diagnostika learn Czech Podcast konverzace Rusové Číňani colloquial Czech rody azylanti posesiva zájmena A2 substantiva psaní české pohádky zdroje online cizinci v ČR osobní zkušenost konjugace Course Praha učebnice časopis spisovná čeština online synonyma obrázky prepozice Verba integrace cizinců komparace jazyků SERR zkouška b1 písnička akuzativ adjektiva ČR české zvyky metodika prezentace slovosled pronomena multikulturní výchova střední škola čtení lingvistika syntax fonologie morfologie cvičení stylistika kulturní rozdíly Vietnam fonetika tabulka b2 Základní škola pracovní list slovní zásoba děti a1 hra zvyky Vietnamci integrace Activities Czech Database Download materials sustainability