Learn Czech Online for Free
@czechinprague

    Homepage | RSS | Kontaktujte mě | Search Neděle (Sunday), 03/07/2022, 13.47.41    

LEARN MORE CZECH:

Share Experience - Podělte se o zkušenosti

Main » Articles » Recenze a reference (Reviews)

Jaké učebnice používat pro děti cizince 1

Učebnice češtiny pro malé cizince

Když jsem se rozhodovala, jaké učebnice s malou Číňankou používat, nebylo snadné nějakou vhodnou najít. Nakonec jsem používala především tyto:

Učíme se česky 1

Z obsahu: Základní mluvnická poučení; Já a ti druzí; Škola, třída, učitel, žák; Setkání, lidé, pozdravy; Popis osoby; Rodina; Jídlo, stravování; Hygiena; Bydlení; Oblečení; Roční období, počasí; Rok; U lékaře; Povolání; Cestování, doprava; Světadíly, země; Pošta; Sport; Kultura; Zvířata a věci kolem nás; V obchodě

Klady: Hodně obrázků a základní slovní zásoba, kterou děti - začátečníci potřebují.

Zápory: Učebnice je poněkud nepřehledná a nesystematická, není v ní žádný metodický návod či komentář pro učitele.

Závěry: Rozhodně vhodná pro počáteční výuku dětí-cizinců, ne však dostačující.

Učíme se česky 2Z obsahu: Přehled hláskosloví; Já a ti druzí; Škola; Setkání lidí - pozdravy; Popis osoby; Já a moje rodina; Cestování; Příroda a počasí; Já a moje tělo - zdraví a nemoc; Stravování; Bydlení; Povolání; Obchod - nákupy; Čas; Sport; Kulturní život; Země a jejich příslušníci; Přehled mluvnice a pravopisu

Klady: Učebnice obsahuje hodně přehledů a skloňování, nějaké formuláře, obrázky a mapy.

Zápory: Celkově působí učebnice velmi nepřehledně a obrázků ja tam málo. 

Závěry: Tuto učebnici se teprve chystám využívat intenzivněji. Nepůsobí příliš uživatelsky atraktivně - zvláště pro děti ne. Určitě může učitelům pomoci k vypracování jiných materiálů, ale není využitelná přímo pro děti, zvláště pokud ještě vůbec neumějí česky. Obsahuje přehled české gramatiky z hlediska českého uživatele, ne příliš z pohledu cizince. Možná by byla využitelnější pro slovanské děti.

Klady: Učebnice obsahuje velmi mnoho obrázků, metodický komentář i návod na hry. Učebnice je k dispozici zdarma na internetu.

Zápory: Učebnice působí poněkud neuspořádaně, některý text je psán pouze tiskacími písmeny, ovšem nesystematicky. 

Závěry: Tuto učebnici jsem využívala zároveň s "Učíme se česky 1", velký počet obrázků je vynikající pro výuku dětí, zvláště nemá-li učitel jiný zprostředkující jazyk. Učebnici lze využít pro rozšiřování slovní zásoby, nevěnuje se však gramatice.

Další knihy pro výuku dětí-cizinců

Pro rozšiřování slovní zásoby jsou vhodné obrázkové encyklopedie nebo jiné knížky pro děti, já mám například tyto:

Malá dětská encyklopedieEncyklopedie pro děti ve věku 3-6 let je pro výuku cizinců velmi vhodná - obsahuje hodně obrázků a jednoduché krátké popisující texty.

Z obsahu: Lidské tělo, Náš domeček, Ve městě, Historie, Zvířata a rostliny, Svět, Vesmír

Komentář: V knize je velmi užitečná slovní zásoba - např. základní lidské potřeby (prdět, škytat apod. - to člověk v učebnicích češtiny pro cizince obvykle nenajde). Na některých stránkách jsou již připraveny úkoly pro děti - například seřazení obrázků k tématu "můj den".

Školní příběhy a jiná dobrodružstvíPříběhy malého Tomáše, který chodí na základní školu. Velké obrázky a velká písmena.

Z obsahu: Zamilovaná Julie; Tomáš pomáhá zvířátkům na cestě do školy; Školní výlet; Strach má velké oči!

Komentář: Kniha je vhodná pro rozšiřování slovní zásoby související se školou. Děti mohou popisovat obrázky - jak se která věc jmenuje, co která osoba na obrázku dělá. Dále lze mluvit o tom, co ve škole můžeme a nemůžeme dělat. Kniha je pro děti díky obrázkům také velmi atraktivní.

Rok s JaničkouHlavní postavou této knihy je pětiletá Janička, která chodí ještě do školky, ale chystá se do první třídy. Kniha obsahuje krásné obrázky a texty zaměřené na všechna roční období a svátky, nějaké říkanky a hry.

Z obsahu: Ahoj, já jsem Janička; Janička stůně; Velikonoční překvapení; Apríl! Apríl!; Starám se o miminko; Výlet do zoo; Domovní znamení; Mám narozeniny; Poprvé do školy; Noční dobrodružství; Chlupatí rváči; Štědrý den

Komentář: Bohaté obrázky, úkoly a hry jsou pro děti vynikající. Texty popisují každodenní situace ze života malé holčičky, včetně přímé řeči, což je také přínosem. Jsou psané velkými písmeny, ale zároveň jsou poněkud dlouhé, takže jsou využitelné spíše pro pokročilejší a asi i starší děti a učitel musí naplánovat, jak přesně s nimi může s cizinci pracovat. 


Toto je pouze první příspěvek na toto téma. Vaše komentáře a případné vlastní recenze jsou velmi vítány!

Buď se zaregistrujte a vložte příspěvky sami, nebo mi je zašlete e-mailem!

Category: Recenze a reference (Reviews) | Added by: janaslav (29/09/2011) | Author: Jana E
Views: 7048 | Tags: Rusové, čeština pro cizince, děti, učebnice, , Číňani | Rating: 0.0/0

Co hledáte?

deklinace colloqial Czech video obecná čeština recenze idiom Čínani přijímací zkoušky Slovník poslech expats test gramatika c1 čeština pro cizince Američané Češi blogs Audio fráze slang diagnostika learn Czech Podcast konverzace Rusové Číňani colloquial Czech rody azylanti posesiva zájmena A2 substantiva psaní české pohádky zdroje online cizinci v ČR osobní zkušenost konjugace Course Praha učebnice časopis spisovná čeština online synonyma obrázky prepozice Verba integrace cizinců komparace jazyků SERR zkouška b1 písnička akuzativ adjektiva ČR české zvyky metodika prezentace slovosled pronomena multikulturní výchova střední škola čtení lingvistika syntax fonologie morfologie cvičení stylistika kulturní rozdíly Vietnam fonetika tabulka b2 Základní škola pracovní list slovní zásoba děti a1 hra zvyky Vietnamci integrace Activities Czech Database Download materials sustainability