Learn Czech Online for Free
@czechinprague

    Homepage | RSS | Kontaktujte mě | Search Neděle (Sunday), 03/07/2022, 14.41.17    

LEARN MORE CZECH:

Share Experience - Podělte se o zkušenosti

Main » Articles » Studijní texty (Study texts)

ČTENÍ: Stávka odborářů

Ohlášená pondělní stávka odborářů nebude. Krajští odboráři už dostali z Prahy informaci, že stávka propukne až ve čtvrtek. Odbory tak budou protestovat o tři dny později, nicméně se oproti původním plánům chystají na celodenní stávku. A slibují razantnější formu protestu. 

Šéf železničních odborů Jaroslav Pejša v České televizi uvedl, že odbory budou protestovat ve čtvrtek 24 hodin. Odboráři by tak splnili sobotní slib, že stávka bude ještě tvrdší než ta původně naplánovaná na pondělí. Odborář uvedl, že na předběžném opatření soudu je chybně uvedeno datum 10. července, což by znamenalo formální pochybení soudu. Soud verdikt vynesl o měsíc dřív. "Odvoláme se proti předběžnému opatření," uvedl Pejša. 

"Kdyby soud vydal předběžné opatření i na čtvrtek, měla by vláda vyhlásit stanné právo," dodal ironicky Pejša. 

Ministr financí Miroslav Kalousek netajil spokojenost nad tím, že v pondělí se dostanou lidé do práce bez větších problémů. "Vláda je povinna chránit občany a jejich zákonná práva," narážel na verdikt Městského soudu v Praze, který stávku zakázal. 

Horníci z mosteckého Czech Coalu už potvrdili, že v pondělí do Prahy nepojedou. "Dostal jsem informaci, že akce v pondělí se ruší," řekl předseda odborářů Czech Coalu Jaromír Franta. 

Čtvrteční stávku potvrzuje i předsedkyně závodního výboru dopravního podniku města Olomouc Josefa Bučková, kterou o novém termínu prý informovali pražští odborářští předáci. 

Odbory původně vyhlásily stávku v dopravě v pátek dopoledne, začít měla v pondělí ve 3:00. Městský soud v Praze ji předběžným opatřením zakázal poté, co se na něj obrátilo ministerstvo financí. Podle soudu odbory neohlásily svou akci tři dny předem, takže by se jednalo o zneužití práva na stávku. Pokud by se protest konal, měli by odboráři případné škody a ztráty nahradit. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že by je po nich vláda požadovala "do poslední koruny". 

Šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík řekl, že dopravní odboráři požádají další odborové svazy i veřejnost o masivnější podporu své čtvrteční stávky. Původně se měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky v celé zemi. Podle předáka Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumíra Dufka se měla původně v pondělí blokovat v hlavním městě dvě místa. Požádal už další odborové svazy, aby se přidaly. Míst tedy podle něj ve čtvrtek bude zřejmě mnohem víc. 

Městská doprava v Praze a Brně a vlaky v celé zemi se měly původně zastavit v pondělí od 3:00 do 16:00. 

Odbory si chtějí na postup vlády stěžovat u Mezinárodní organizace práce, která má příští týden zasedat v Ženevě. Odborář Pomajbík označil chování kabinetu za "zbabělé a podlé". Rozhodnutí soudu je podle něj účelové. "Tyto metody nepatří do střední Evropy a do Česka," dodal.Source: http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-52070410-stavka-v-pondeli-nebude-odborari-chteji-protestovat-po-cely-ctvrtek
Category: Studijní texty (Study texts) | Added by: janaslav (12/06/2011) | Author: Jana E
Views: 3745 | Tags: c1, , čeština pro cizince, přijímací zkoušky, test, čtení | Rating: 0.0/0

Co hledáte?

deklinace colloqial Czech video obecná čeština recenze idiom Čínani přijímací zkoušky Slovník poslech expats test gramatika c1 čeština pro cizince Američané Češi blogs Audio fráze slang diagnostika learn Czech Podcast konverzace Rusové Číňani colloquial Czech rody azylanti posesiva zájmena A2 substantiva psaní české pohádky zdroje online cizinci v ČR osobní zkušenost konjugace Course Praha učebnice časopis spisovná čeština online synonyma obrázky prepozice Verba integrace cizinců komparace jazyků SERR zkouška b1 písnička akuzativ adjektiva ČR české zvyky metodika prezentace slovosled pronomena multikulturní výchova střední škola čtení lingvistika syntax fonologie morfologie cvičení stylistika kulturní rozdíly Vietnam fonetika tabulka b2 Základní škola pracovní list slovní zásoba děti a1 hra zvyky Vietnamci integrace Activities Czech Database Download materials sustainability