Learn Czech Online for Free
@czechinprague

    Homepage | RSS | Kontaktujte mě | Search Neděle (Sunday), 03/07/2022, 14.35.32    

LEARN MORE CZECH:

Share Experience - Podělte se o zkušenosti

Main » Articles » Studijní texty (Study texts)

GRAM-LEX: Srážky z platu

Gramaticko-lexikální část přijímacího testu z češtiny pro cizince na VŠE - cvičný test ZDE (nechte otevřeno v novém okně):

V České republice průměrná mzda šplhá nahoru (___1___ 17 190 Kč, na konci roku 2010 dosáhla ___2___ 23 665 Kč, což je v ___3___ 986 eur). K evropskému ___4___ má ale ještě daleko. Medailové pozice patří podle údajů Eurostatu z roku 2008 Dánsku, ___5___ si zaměstnanci vydělají v průměru 4 441 eur, a Norsku s platem 4 040 eur. ___6___ se ale pustíte do nákupu teplého oblečení, předem si spočítejte, kolik vám v jednotlivých státech zbude po zdanění. ___7___ Evropa ___8___ čelí srážkám, nad kterými zaměstnanci skřípají ___9___. Nejhůř jsou na tom v Belgii a Německu, kde se sice průměrné mzdy pohybují kolem 3 400 eur, ___10___ čistá mzda se oproti hrubé liší až o 40 %. Naopak nejméně vám strhnou v Irsku. Na účtu se vám ___11___ 80 % hrubé mzdy. Pokud navíc uplatníte více odpočitatelných položek, dostanete se ___12___ k částce 85 %. O pracovní pozice tu není nouze, a tak této situace hojně využívají cizinci. Tahle pohádka má ale jeden velký zádrhel, Irové se totiž ___13___ potřeby nemůžou příliš spolehnout na podporu státu. Nezbývá ___14___ nic jiného ___15___ uzavírat penzijní, zdravotní a jiná připojištění, aby měli v okamžiku založení rodiny nebo odchodu do důchodu alespoň nějaké příjmy.

Zdroj: časopis Moje peníze, květen 2011, s. 14

Category: Studijní texty (Study texts) | Added by: janaslav (20/06/2011) | Author: Jana E
Views: 3249 | Tags: slovní zásoba, zkouška, gramatika, test, c1, | Rating: 0.0/0

Co hledáte?

deklinace colloqial Czech video obecná čeština recenze idiom Čínani přijímací zkoušky Slovník poslech expats test gramatika c1 čeština pro cizince Američané Češi blogs Audio fráze slang diagnostika learn Czech Podcast konverzace Rusové Číňani colloquial Czech rody azylanti posesiva zájmena A2 substantiva psaní české pohádky zdroje online cizinci v ČR osobní zkušenost konjugace Course Praha učebnice časopis spisovná čeština online synonyma obrázky prepozice Verba integrace cizinců komparace jazyků SERR zkouška b1 písnička akuzativ adjektiva ČR české zvyky metodika prezentace slovosled pronomena multikulturní výchova střední škola čtení lingvistika syntax fonologie morfologie cvičení stylistika kulturní rozdíly Vietnam fonetika tabulka b2 Základní škola pracovní list slovní zásoba děti a1 hra zvyky Vietnamci integrace Activities Czech Database Download materials sustainability